Засоби захисту рослин: види, характеристики
Гнильні поразки, грибкові хвороби, комахи-шкідники та їх личинки, погані погодні умови з наступним гниттям стебел, листя - маса проблем. Але рішення є - засоби захисту рослин. Класифікація проводиться за:
- складу - хімічні та біологічні;
- об'єктів (проти кого/чого спрямовані);
- способом проникнення у шкідливий організм;
- характером дії.
Класифікація пестицидів за хімічним складом
До групи пестицидів входять всі біологічні і хімічні препарати від хвороб рослин, шкідників, бур'янів, побутових шкідників після збирання врожаю, склади регулювання росту, речовини для предуборочного підсушування, усунення листя та ін
Пос складу всі вони діляться на 3 групи:
- Неорганічні - препарати на основі марганцю, заліза, ртуті, фтору, барію, міді і т. д.
- Органічні - синтетичні піретроїди, фосфорорганічні, хлорорганічні, нитрофенолы. Всі органо-синтетичні сполуки.
- Біогенні. Це фітонциди, антибіотики і препарату бактеріального, рослинного, грибного походження.
Механізми дії, властивості кожної групи можуть бути схожими або кардинально відрізнятися. Варто вибирати склади, не заборонені до застосування у вашій країні, детально вивчати принципи застосування і дивитися на інші параметри класифікації.
Типи засобів захисту рослин
Логічно розглянути спочатку, на які об'єкти спрямована дія пестицидів і вже після розібрати характер їх дії. Адже кожна група по-різному впливає на оброблювані організми.
Які в залежності від області застосування і цілі вибрати препарати для захисту рослин? Види:
- від шкідників тваринного походження - інсектициди від комах, інсектоакарициди від кліщів+шкідливих комах, нематоциди від черв'яків нематоди, родентициди від гризунів та ін. У цю групу можна віднести біологічно активні сполуки специфічної дії для залучення атрактанти, репеленти-для відлякування, що пригнічують харчування антіфіданти, для статевої стерилізації стерилянты тощо;
- від хвороб - фунгіциди від грибних, бактерициди від бактеріальних патогенів, антисептики від руйнівних мікроорганізмів;
- від бур'янів і паразитує рослинності - гербіциди від трав'янистих типів, арборициди від моху, лишайників на деревах, альгіциди від усунення порослі у водоймах;
- склади специфічної дії на саму рослину - стимулятори росту, десиканти для прискорення дозрівання, висушування перед збором врожаю, дефоліанти для усунення листя, ретардантів для стримування розвитку і зростання.
За характером дії
Найпоширеніші пестициди - гербіциди, фунгіциди та інсектициди. За типом проникнення під шкідливий організм всі вони поділяються на 2 типи:
- контактний - на збудника проблеми діють безпосередньо, потрапляючи на поверхні тіла, листя. Але гербіциди цієї категорії не дуже ефективні, адже «спалюють» тільки місця, куди потрапили на рослину і пагони можуть відрости.
- системний. Препарат проникає в рослину, рухається його соком листя, коріння. Знищує шкідників всередині рослини і тих, хто поїдає обприскати пагони.
Інсектициди ще поділяються на кишкові (спрямовані на особин з грызущим ротовим апаратом, проникають в кишечник і викликають загибель) і фуміганти (попадають через дихальні шляхи, отруюють газами, парами, аерозолями).
За характером дії хімічні і біологічні засоби захисту рослин бувають:
- фунгіциди захисні як профілактика і лікуючі для знищення вже наявного патогена;
- селективні гербіциди (виборчі спрямовані на один тип бур'янів або групу) та суцільної дії (знищують всю рослинність).
За гігієнічною класифікацією
Препарати для обприскування дерев, склади для с/х угідь повинні бути ефективними щодо патогенів, але безпечним для використання людиною. У нашій країні допуски пестициди проходять по 4-м критеріям:
- ступінь впливу на теплокровних тварин і людини - отруйні сильнодіючі, високо-/середньо/малотоксичні сполуки;
- проникнення через контакт зі шкірою - резковыраженной, вираженою, середньо - і слабко шкірно-резорбтивной токсичністю;
- ступінь летючості - дуже небезпечні, небезпечні малонебезпечні засоби захисту рослин. Класифікація проводиться за еталонної концентрації, встановленої службами екологічного контролю;
- стійкість у ґрунті - дуже стійкі розкладаються в грунті довше 1 року, стійкі розпадаються через 12 міс, помірні йдуть через 1-6 міс, малостойкие розпадаються за 1 міс.
Справний обприскувач - запорука ефективності пестицидів
Будь-які методи захисту рослин від шкідників не спрацюють, якщо обробка проведена нерівномірно. Тільки відкалібрований працездатний польовий або садовий обприскувач зможе витримати норми виливу, економно витрачати робочі склади без шкоди якості обробки. Всі необхідні запасні частини та комплектуючі до техніки іноземних та вітчизняних брендів знайдете в нашому інтернет-магазині AgroSpray.
Наші фахівці підкажуть, які форсунки і розпилювачі потрібні для відповідних пестицидів, як переобладнати обприскувач для обробки різних культур. Доставка замовлень в Київ, Львів, Хмельницький, Житомир, Вінницю, Тернопіль, Луцьк.
- Рядкове добриво – це метод внесення добрив у ґрунт у вузьких, безперервних смугах, паралельно до рядків культурних рослин.
- Підживлення добривами в посуху – це комплекс заходів, спрямованих на забезпечення рослин поживними речовинами для підтримки їхньої життєдіяльності та стійкості до стресу через нестачу вологи.