Закон про пестициди та агрохімікати: основні питання
Закон України «Про пестициди та агрохімікати» – це документ, який детально описує всі аспекти виробництва, транспортування, торгівлі, зберігання, застосування, утилізації таких речовин, а також визначає відповідальність за їхнє порушення. У цій статті пропонуємо зупинитись на його ключових питаннях.
Що стосується законодавства України про пестициди та агрохімікати?
Закон про безпечне поводження з пестицидами та агрохімікатами дає визначення основних термінів у цій сфері. Документ стверджує:
- пестициди – це шкідливі речовини хімічної чи біологічної природи, і навіть сполуки, які призначені, щоб знищувати, регулювати та припиняти розвиток шкідливих організмів;
- агрохімікати – це добрива будь-якого походження, регулятори росту та інші речовини, які дозволяють підвищити родючість ґрунтів, підняти врожайність агрокультур та покращити їхню якість.
Закон докладно описує, хто допускається до роботи з пестицидами. За законодавством України, забороняється залучати до роботи з небезпечними речовинами осіб без відповідного допуску, людей віком до 18 років, вагітних жінок, жінок, які годують дітей, а також осіб, які мають медичні протипоказання за станом здоров'я. Персонал, який працює з пестицидами та агрохімікатами, повинен знати правила безпеки, а також використовувати відповідні засоби індивідуального захисту.
Правила використання, транспортування та зберігання пестицидів та агрохімікатів
Українське законодавство класифікує пестициди як небезпечні вантажі, що стає причиною для дотримання специфічних умов при їхньому транспортуванні. На тару, в якій містяться пестициди, а також на транспортні засоби, призначені для їхнього перевезення, повинні бути нанесені застережні мітки щодо вмісту небезпечних речовин. Що має бути зазначено на етикетках тари пестицидів? Це теж докладно описано у законодавчому акті, зупинятись на всіх нюансах маркування не будемо. Зазначимо, що автомобілі, що перевозять пестициди, забарвлюють у сигнальні кольори та з обов'язковим написом «Отрута» на видному місці. Транспортування пестицидів має здійснюватися виключно у спеціалізованих транспортних засобах, виділених для цієї мети. Наприклад, заборонено спільне перевезення шкідливих речовин з іншими вантажами, вони мають транспортуватися в окремих вагонах. Пестициди упаковуються в заводську тару або спеціальну упаковку, яка забезпечить герметичність вмісту. Вантаж повинен супроводжуватись сертифікатами, в яких вказані необхідні заходи безпеки.
Закон дає докладну відповідь на запитання, чи можна вносити гербіциди у населеному пункті. Так, заборонено вносити гербіциди у населені пункти або поблизу житлових зон. Відстань від оброблюваної ділянки до населених пунктів має відповідати встановленим нормам безпеки.
Наступний аспект – за якої сили вітру дозволяється працювати штанговими обприскувачами. Робота зі штанговими обприскувачами допускається за відсутності вітру або швидкості вітру, що не перевищує встановлені нормативи безпеки. У разі перевищення певної швидкості вітру застосування обприскувачів може бути призупинено.
Відповідальність за порушення законодавства
В Україні за порушення законодавства про пестициди та агрохімікати передбачено відповідальність, аж до кримінальної. Основними порушеннями, які можуть призвести до відповідальності агрокомпаній або їхнього персоналу, включають:
- спроби приховати або спотворити інформацію, що тягне за собою можливу шкоду для здоров'я людей і навколишнього середовища. Це поширюється і недотримання норм у тому, хто допускається працювати з агрохімікатами;
- порушення правил перевезення, зберігання та використання;
- забруднення продукції сільського господарства, кормів для худоби, продуктів харчування, ґрунту, води та повітря понад допустимі нормативи;
- використання незареєстрованих препаратів чи фальсифікату.
Для запобігання порушенням у сфері застосування пестицидів та агрохімікатів рекомендується впровадження чітко визначених внутрішніх регулювань для управління процесами. Ефективні та докладні виробничі інструкції, техкарти, система організації зберігання на підприємстві та політика з охорони праці допоможуть мінімізувати ризики негативних наслідків.
Нагадуємо, що все необхідне для внесення пестицидів та агрохімікатів з дотриманням вимог до безпеки ви можете купити в інтернет-магазині Agrospray. У нас ви можете замовити розпилювачі, штанги, крила та форсунки для обприскувачів, комплектуючі для внесення агрохімікатів дешево. Ми гарантуємо якість та кращу вартість, ціни нижчі за ринкові. Доставка охоплює всю Україну.
- Рядкове добриво – це метод внесення добрив у ґрунт у вузьких, безперервних смугах, паралельно до рядків культурних рослин.
- Підживлення добривами в посуху – це комплекс заходів, спрямованих на забезпечення рослин поживними речовинами для підтримки їхньої життєдіяльності та стійкості до стресу через нестачу вологи.